Tunsji's Lomonos
M, SIB ds 11, 2010-07-09
 Sippranka  
  Sexan

 Lomonos har fått sitt namn från den Sibiriska Sipprankan. Det är en vacker och speciell växt. Den har omnämnts som "En lian på rymmen". En härdig klätterväxt med mycket vackra blommor.

Lomonos
 
är född sist av alla men hans röst hörs över allas. Dessutom är hen den som utforskar och undersöker. Han och Kapusta går ofta iväg på upptäcksfärd.

Hans färg är väldigt speciell. Han ser ut som Tula men har en mörk fläck i nacken. Jag tänker mig att han kommer att se ut som ett litet lejon när han växer upp.

 

Stamtavla

Vid åtta veckor är Lomonos fortfarande en äventyrare och klättrare. Numera kan han dock koppla av ibland och spinner mer än han skriker. En riktigt härlig kille.

 

Här följer vi Lomonos i hans nya familj.

 

Lomonos första utställning BIV och BIS-kull!

LomonosDen 9 oktober 2010 åkte Lomonos på sin första utställning tillsammans med bröderna och Kudri. Utställningen inleddes med att kullen blev Best In Show.

Sedan tävlade katterna individuellt. Då vann Lomonos med knapp marginal över sina syskon. Det var svårt att hitta en vinnare i en sådan jämn kull sa domaren. Lomonos var lugn och trevlig hela dagen.